A Free Template From Joomlashack

A Free Template From Joomlashack

Drodzy Państwo

Niniejsza strona jest kontynuacją mojej wcześniejszej witryny:

http://hamburgpol.w.interia.pl/

stworzonej 13 sierpnia 2004 roku dzięki pomocy ś.p. Ryszarda,  członka założyciela NSZZ "Solidarność", wspaniałego patrioty i ofiarnego przyjaciela.

 

 

 

KSIĄŻKI ON-LINE

 

Uwaga
- nowa książka na witrynie:

Jean-Baptiste Bouchaud

MIŁOŚĆ ZA MIŁOŚĆ

Życie zakonne św. Rafała Kalinowskiego

Zapraszam do lektury

 

 

Książka "Dogmat Świętych Obcowanie" do której tekst zebrał i opracował w 1980 roku mói Tata
ś.p. Bernard Paweł Jan Tuszyński

 

Herman Cohen - Augustyn-Maria od Najsw. Sakramentu

 

Życie ojca Hermana
- Augustyna-Marii
od Najśw. Sakramentu

Książka wydana przez Siostry Miłosierdzia z Łagiewnik 1898 r

"Źródłem, z którego wypłynęły potoki miłości, siłą, która sprowadziła wylew dotąd nieznanej radości - była wiara święta. Nie ma jej ani w judaizmie, ani w schizmie, lecz tylko w jednym prawdziwym Kościele Katolickimi, W tym Kościele jedynie każdy z obu  naszych nawróconych  źródło wody żywej dla duszy swojej, spragnionej prawdy, mogli znaleźć.
Oby  życiem O. Hermana Cohena  i siostry Natalii Naryszkin, zostający poza obrębem Kościoła zostali oświeceni , że tylko w Kościele św. katolickim - wiara żywot wieczny daje."

Fragment listu Św. Rafała Kalinowskiego do tłumaczki w Łagiewnikach,
11 września 1898 r.

TEKSTY

 

Ks. prof. Franciszek Cegiełka

Nasz święty Rafał Kalinowski

 

 

 

Cudowny obraz, który Św. Faustyna nazwała "Król Miłosierdzia", namalował według słów s. Faustyny Eugeniusz Kazimierowski

W kulcie Miłosierdzia Bożego obraz Króla Miłosierdzia odgrywa pierwszorzędną rolę. Dlatego s. Faustyna przywiązywała do jego poprawności wielką wagę. W obrazie tym odróżniała ona cechy istotne i polecała czuwać, by one były zachowane.

"W dniu 23.09.2005 roku Litwini podstępnie zabrali z polskiego kościoła św. Ducha w Wilnie obraz Jezu Ufam Tobie i to mimo tego że kardynał Baczkis (prymas Litwy) publicznie ogłosił że obraz nie będzie zabrany po kryjomu. Obraz został przeniesiony do pobliskiego kościoła św. Trójcy a w zasadzie kaplicy. Kościół ten przez scianę sąsiaduje z głośnym nocnym klubem Oryginal obrazu Jezu Ufam Tobie w czasach sowieckich zostal przechowany przez wileńskich Polaków i od 20 lat znajdował się w Kościele św. Ducha."

Żródło cytatu

Stronę ogląda

 

• Initium sapientiae timor Domini  - Początkiem mądrości - bojaźń Pańska
(Psalm 111,10)

• Za wielu milczy!
Milczący obserwatorzy, nie zajmujący konkretnego stanowiska - bez odwagi pouczenia - są przed Bogiem współwinni w nieszczęściu Kościola 
Św. Hildegard
von Bingen (1098-1179)

• Największym wrogiem chrześcijaństwa są sami chrześcijanie,
jeśli są tchórzliwi i wygodni.  
Ks. abp prof. dr hab.
Stanisław Wielgus

 

 

 

 

Św. Michał Archanioł

 

 

 

 

Wy Polacy,
przez niniejszy ucisk oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet wam niegdyś wrogim.

Cześć Maryi i Świętego Sakramentu zakwitnie w całym narodzie polskim.

Najwyżej zaś Pan Bóg was wyniesie, kiedy dacie światu
WIELKIEGO PAPIEŻA.

Bóg żąda od was walki w duchu Chrystusowym, i w duchu Jego Świętych.

Bł. ks. Bronisław Markiewicz
"Bój bezkrwawy", 1908

 

 

 

Św. Ekspedyt

 

Nowenna
do św. Expedyta

 

19 lipca 2015 Dlaczego Henryk Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla od Rotszyldów

Quo0519 lipca 64 roku wybuchł wielki pożar Rzymu trwał pięć i pół dnia do 24 lipca.

Dlaczego  ?

19 lipca 1943 r  płonie Rzym  ....24 lipca 1943 płonie Hamburg 

Dlaczego Henryk Sienkiewicz otrzymał nagrodę Nobla z Banku Rotszylów we Wiedniu ?

 Dlaczego pogrzeb  pogrzeb wrogiemu papiestwu Adama Mickiewicza  odbył się  4 lipca 1890 r., na Wawelu ? 
Dlaczego w 1916 r. arcybiskup krakowski Adam Sapieha, jako gospodarz katedry wawelskiej, odmówił Ignacemu Janowi Paderewskiemu pochowania autora "Trylogii". Henryka Sienkiewicza na Wawelu ?

Prawnuk Henryka Sienkiewicza Bartłomiej Sienkiewicz jeden z głównych aktorów  afery taśmowej. 

 "Polska istnieje tylko teoretycznie."

 

SIENKIEWICZ IDZIEMY PO CIEBIE 

 

Jak Sienkiewicz tłumaczył się przed komisją spraw wewnętrznych patrz 

 W książce Quo vadis Henryka sienkiewicza : Ukazane zostały krwawe rządy Nerona w Rzymie 

 Quo03

Dirce

W wieku XIX zapanowała moda na dzieła historyczne, szczególnie dotyczące starożytnego Rzymy i czasów wczesnochrześcijańskich. Podobnie jak w przypadku poprzednich powieści Sienkiewicza, ta również poparta była długimi badaniami, wskazuje na to znajomość zabytków oraz topografii miasta- Rzymu 

Quo vadis to jedna z najbardziej popularnych powieści  Frankisty Henryka Sienkiewicza 

Pomnik Ofiar obozów hitlerowskich.30-034 Kraków, pl. Teodora Axentowicza znajduje się przy ulicy Henryka Sienkiewicza 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Książka Sienkiewicza  ukazuje upadek starożytnego Rzymu i powstanie na jego gruzach wielkiej wspólnoty chrześcijańskiej

skupionej wokół uczniów Jezusa Chrystusa.Powieść publikowana była (jak to podówczas było popularne)

w odcinkach, drukowana na łamach „Dziennika Poznańskiego” i „Gazety Polskiej”, powstawała w latach 1895-1896,

w 1896 roku ukazała się też drukiem.

Aby lepiej oddać klimat miasta, Sienkiewicz podróżował do Rzymu (1879-1894)....

poznał tam  syna Mazziniego( przyjaciela Adama Mickiewicza wroga papieża Piusa IX )

Ernesta Nathana ( wroga papieża Piusa X ) 

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey)

Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz  po mieczu wywodzącej się z Tatarów.Jego rodzicami byli Józef Sienkiewicz (1813–1896) i Stefania Sienkiewicz z domu Cieciszowska (1820–1873). Został ochrzczony w sąsiedniej miejscowości Okrzeja w kościele pw. św. Piotra i Pawła, ufundowanym przez prababkę pisarza. Rodzina w 1861 r  przeniosła się do  Warszawy..W lutym 1876 r. wraz z Heleną Modrzejewską i grupą znajomych wybrał się w podróż do USA. W owym czasie nie było to czymś powszednim. W swej korespondencji do gazety pisał o tym: „Człowiek, który wyjeżdża do Ameryki, jest jeszcze u nas rzadkością. Wyobrażam sobie nawet, że po powrocie, w powiecie łukowskim, z którym łączą mnie liczne stosunki, przynajmniej przez miesiąc będą mnie uważać za rodzaj powiatowego Ferdynanda Korteza.” W Ameryce zatrzymał się dłużej w Kalifornii. Z tego okresu pochodzą Listy z podróży do Ameryki; drukowane w Gazecie Polskiej zyskały sobie szerokie uznanie czytelników.W 1878 roku wrócił do Europy. Zatrzymał się w Londynie, następnie przez rok przebywał w Paryżu.W 1879 Sienkiewicz wygłosił we Lwowie odczyt pod tytułem Z Nowego Jorku do Kalifornii. W drodze powrotnej, w Szczawnicy także dał odczyt o swym pobycie w Ameryce. Po raz pierwszy spotkał tam swoją przyszłą żonę, Marię Szetkiewiczównę. Na wiadomość, że rodzina Szetkiewiczów wybiera się do Wenecji, ruszył za nimi i tam poznał Marię bliżej. W 1880 r. w Poznaniu przedstawił w hotelu Bazar nowelę Za chlebem, następnie w Warszawie wygłosił dwa odczyty o naturalizmie w literaturze. 18 sierpnia 1881 roku odbył się ich ślub w kościele Zgromadzenia Panien Kanoniczek przy placu Teatralnym (dziś nie istnieje). Z małżeństwa tego pochodzą dzieci: Henryk Józef i Jadwiga Maria. Małżeństwo nie trwało długo, gdyż 19 października 1885 roku w wieku 31 lat Maria zmarła na gruźlicę.W latach 1879–1881 napisał utwór dramatyczny Na jedną kartę wystawiany w teatrach we Lwowie i Warszawie.

Po wybuchu wojny Henryk Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii. Wraz z Ignacym Janem Paderewskim był jednym ze współzałożycieli Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. W roku 1916 otrzymał Nagrodę Fundacji Erazma i Anny Jerzmanowskich przyznaną przez Polską Akademię Umiejętności.Zmarł 15 listopada 1916 w Vevey i został tam pochowany.
 
W 1924 roku,, prochy pisarza uroczyście sprowadzono do Polski. W drodze przez kraje Szwajcarii, Austrii, Czech składano mu hołd. 27 października 1924 roku odbyła się uroczystość obok pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie, gdzie przemówienie okolicznościowe wygłosił Stanisław Wojciechowski.
trumnę w sarkofagu złożono w Warszawie w podziemiach katedry św. Jana tuż obok prezydenta Gabriela Narutowicza.
Jego prawnukiem jest były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

Mason Ernesto Nathan wróg Polskiego Papieża Piusa X 

 

(5 października 1848; zm. 9 kwietnia 1921) –syn Giuseppe Mazziniego ( przyjacila Adama Mickiewicza  burmistrz Rzymu od listopada 1907 roku do grudnia 1913,Urodził się w Londynie 5-10-w 1848 roku. Dzieciństwo i młodość spędził w różnych miejscach we Włoszech, we Florencji, Lugano, Mediolanie i na Sardynii. kontynuował dzieło ojca Giuseppe Mazziniego. W 1870 roku przeprowadził się do Rzymu. Jego dom w pobliżu  Bazyliki    gdzie

był miejscem spotkań masonerii . Bywali tam m. in. Giosuè Carducci i Francesco Crispi.i  Henryk Sienkiewicz  W 1877 został członkiem lewicowej partii Crispiego, a w 1888 uzyskał włoskie obywatelstwo. W 1887 został członkiem Wielkiego Wschodu Włoch, którego wielkim mistrzem został dwukrotnie, w 1899 i 1917

 W kwietniu 1889 został członkiem rady miasta Rzymu, a w 1907 został burmistrzem. Został wybrany na dwie kadencje. Jako burmistrz otworzył 150 ateistycznych przedszkoli. prowadzilł  politykę antyklerykalną.z jego rozkazu zamordowano przyjeciela papieża Piusa X -Biskupa Bernarda Dobbinga z Munster

Jego działanosc opisywał św Maxymilian Kolbe 

Otworzył Vittoriano. Stworzył publiczną sieć komunikacji miejskiej w Rzymie (ATAC). Zmarł 9 kwietnia 1921 roku.

Uniwersalna wymowa dzieła zapewniła jego autorowi międzynarodową sławę i Nagrodę Nobla w 1905 roku.

Henryk Sienkiewicz

Idą Noble” – brzmi niemal jak „Idzie nowe” 

1905 – Henryk Sienkiewicz z jego inicjatywy stanął w Warszawie pomnik frankisty Adama Mickiewicza – był pierwszym pisarzem polskim upowszechnianym tak masowo w kraju i poza nim. Jego kolejne książki okazywały się bestsellerami. Najwięcej wydań ma Quo vadis z 1896 roku – tej „powieści z czasów Nerona” Sienkiewicz zawdzięcza w dużej części Nagrodę Nobla, - Akademia Szwedzka zwróciła uwagę na Polaka. Noblowskie uroczystości dokładnie i z humorem opisał w listach do żony, Marii Babskiej, wysyłanych codziennie z „Grand Hotel Stockholm” (który do dziś gości laureatów przybyłych na wręczenie nagród). Czytając list z 12 grudnia dowiemy się, ile była warta Nagroda Nobla Henryka Sienkiewicza w 1905 roku. Pisarzowi wręczono imienną akredytywę do banku Rotszylda w Wiedniu na sumę 181 696 koron i 38 öre [szwedzkich] =przeszło 90 000 guldenów w walucie austriackiej…” (list zbiorach Działu Rękopisów Muzeum Literatury).

Bank  Rotszylda we Wiedniu był bankiem Samuela Rotszylda -dziadka słynnego  Adolfa Hitlera 

Sienkiewicz opisuje genezę powstania „Quo vadis”: 

„Pyta mnie Pan w jaki sposób powstała w mej wyobraźni myśl napisania „Quo vadis”.
Był to rezultat licznych przyczyn.
Miałem zwyczaj od wielu lat przed zaśnięciem wczytywać się w dawnych dziejopisów łacińskich.
Robiłem to nie tylko z zamiłowania do historii, którą się zawsze bardzo interesowałem, ale również ze względu na łacinę, której nie chciałem zapomnieć.
To przyzwyczajenie pozwoliło mi czytać prozaików i poetów łacińskich z coraz większą łatwością, a zarazem budziło coraz gorętszą miłość do świata starożytnego.
Najsilniej pociągał mnie jako historyk Tacyt.
Wczytując się w „Annales”, niejednokrotnie czułem się kuszony przez myśl przeciwstawienia w pracy artystycznej tych dwóch światów, z których jeden był potęga rządzącą i wszechmocą machiny administracyjnej – drugi reprezentował wyłącznie siłę duchową. Myśl ta pociągała mnie jako Polaka przez swą ideę zwycięstwa ducha nad siłą materialną; jako artystę porywała mię przez wspaniałe formy, w jakie obfitował świat starożytny.
Siedem lat temu, podczas mego ostatniego pobytu w Rzymie, zwiedzałem miasto i okolice z Tacytem w ręku.
Mogę śmiało rzec, iż sama myśl już była we mnie dojrzała; szło tylko o znalezienie punktu wyjścia.
Kaplica „Quo vadis”, widok Bazyliki św. Piotra, Tre Fontane, Góry albańskie - dokonały reszty.
Wróciwszy do Warszawy rozpocząłem studia historyczne, które natchnęły mnie jeszcze silniej miłością do zamierzonego dzieła.
Taka jest geneza „Quo vadis”.
(„Le Gaulois”, 1901)

Inspiracją dla opisanego na kartach powieści pożaru Rzymubył  pożar Pułtuska w roku 1875, którego Sienkiewicz, wówczas młody dziennikarz piszący kroniki tygodniowe dla "Gazety Polskiej", był świadkiem.

Sienkiewicz wzorował, się na Siemiradzkim"Obraz objechał wiele miast europejskich (...) ciesząc się niezmiennym zainteresowaniem publiczności, widzącej w nim inspirację okrutnymi scenami z rzymskiego Koloseum, opisanymi w Quo vadis Sienkiewicza

Tytuł powieści pochodzi od napisu "Domine, quo vadis" widniejącym na rzymskiej kapliczce, z którą związana jest prastara legenda, potwierdzona w pismach Oryfenesa, św. Ambrożego i papieża Grzegorza Wielkiego. Legenda mówi o kamiennym śladzie stóp Chrystusa pozostawionym tu w czasie spotkania ze św. Piotrem. Uciekający z Rzymu przed prześladowaniami św. Piotr spotyka Chrystusa. - Panie, dokąd idziesz? - pyta.Dowiedziawszy się, że Chrystus idzie do Rzymu by dać się ponownie ukrzyżować, św. Piotr wraca, aby ponieść męczeńską śmierć za wiarę. 

Kapliczkę pokazał Sienkiewiczowi w 1890 roku mieszkający w Rzymie polski malarz, Henryk Siemiradzki,

autor obrazów Uczta Nerona (1872) i Pochodnie Nerona (1876) 

 
Henryk Hektor Siemiradzki (ur. 12 października 1843 w Nowobiełgorodzie, zm. 23 sierpnia 1902 w Strzałkowie)
Henryk Siemiradzki.jpg– polski malarz, Jego rodzicami byli Hipolit i Michalina z Pruszyńskich (siostra Anny Ciundziewickiej). Ojciec Henryka był wysokim oficerem armii Imperium Rosyjskiego, jednak dzieci zostały wychowane w tradycji polskiej, katolickiej. - rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W 1871 ukończył studia i uzyskał 6-letnie stypendium rządowe. Wyjechał do Monachium, odwiedzając po drodze po raz pierwszy w życiu Kraków. W Monachium spotkał wielu polskich malarzy, a wśród nich Józefa Brandta i Stanisława Witkiewicza..W 1872 wyjechał do Włoch. Zwiedził Wenecję, Florencję, Neapol, miał okazję zobaczyć wybuch Wezuwiusza, trafił w końcu do Rzymu, gdzie zamieszkał w pobliżu pl. Hiszpańskiego. W 1873 ożenił się ze swoją 18-letnią kuzynką Marią Pruszyńską z Koroleszczewicz nad Świsłoczą. Mieli czworo dzieci. W 1876 rodzina Siemiradzkich zamieszkała we własnej willi. W 1884 kupił dworek w Strzałkowie koło Radomska, gdzie przez wiele lat spędzał wraz z rodziną letnie wakacje.W 1901 zachorował, stracił mowę. Jesienią spotkał się jeszcze w Łodzi z Henrykiem Sienkiewiczem. Na krótko przed śmiercią za zgodą lekarzy wyjechał do Strzałkowa i tam zmarł.Był członkiem wielu akademii europejskich. W 1879 r. ofiarował obraz Pochodnie Nerona miastu Kraków jako pierwszy obraz do krakowskiego Muzeum Narodowego.
Był autorem wielu obrazów, a także kurtyn Teatru Miejskiego w Krakowie (1894)
i Teatru Wielkiego we Lwowie (1900).
 
 
 
Program Dnia Pamięci Ofiar Gestapo w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa "Ulica Pomorska"
Patronem tegorocznego Dnia Pamięci Ofiar Gestapo jest o. Marceli Pasiecznik. Urodził się 20 października 1908 roku Wólce Pełkińskiej koło Jarosławia. W 1933 roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Matki Bożej Anielskiej (reformaci) w Wieliczce, a w 1937 przyjął święcenia kapłańskie. Podczas okupacji niemieckiej współpracował z Armią Krajową w rejonie Szczawnicy. 30 sierpnia 1944 został aresztowany i przewieziony do siedziby Gestapo przy ul. Pomorskiej w Krakowie, a następnie do więzienia Montelupich. Po miesięcznym pobycie w więzieniu został wysłany do obozu koncentracyjnego Flossenbürg, a następnie Dachau, gdzie doczekał wyzwolenia.
Dzień Pamięci Ofiar Gestapo miał przypominać o historii domu przy ul. Pomorskiej 2 w Krakowie, gdzie od początku niemieckiej okupacji do stycznia 1945 roku mieściła się siedziba Gestapo i areszt. Patronem Dnia Pamięci Ofiar Gestapo był Zdzisław Korczyński (1927-1989). W czerwcu 1942 roku, w wieku 15 lat, został zatrzymany przez Gestapo w ulicznej łapance pod kinem Wanda w Krakowie i przewieziony do więzienia na ul. Montelupich. Potem w grupie dwudziestu więźniów został wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie oznaczono go jako więźnia politycznego. W 1944 roku Korczyński trafił do podobozu KL Flossenburg w Litomierzycach. Tam doczekał wyzwolenia przez Armię Czerwoną. Po wojnie mieszkał w Krakowie.
 
 
Dzień Pamięci Ofiar Gestapo miał przypominać o historii domu przy ul. Pomorskiej 2 w Krakowie, gdzie od początku niemieckiej okupacji do stycznia 1945 roku mieściła się siedziba Gestapo i areszt. Patronem Dnia Pamięci Ofiar Gestapo był Zdzisław Korczyński (1927-1989). W czerwcu 1942 roku, w wieku 15 lat, został zatrzymany przez Gestapo w ulicznej łapance pod kinem Wanda w Krakowie i przewieziony do więzienia na ul. Montelupich. Potem w grupie dwudziestu więźniów został wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie oznaczono go jako więźnia politycznego. W 1944 roku Korczyński trafił do podobozu KL Flossenburg w Litomierzycach. Tam doczekał wyzwolenia przez Armię Czerwoną. Po wojnie mieszkał w Krakowie. 
 
 
 14 września obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo rozpoczęto poranną mszą świętą w kościele pw. św. Szczepana, przy ul. H. Sienkiewicza. Następnie przed budynkiem muzeum odbył się uroczysty apel ku czci ofiar. Przedstawiciele władz Krakowa i Małopolski, kombatanci, harcerze oraz żołnierze Wojska Polskiego złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ul. Pomorskiej 2. W programie znalazło się oprowadzanie po niedawno otwartej wystawie stałej MHK, „Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956”. Po apelu rozpoczęła się gra terenowa "Dziś - jutro - pojutrze" poświęcona krakowskim Szarym Szeregom przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie. Schron LS-Deckungsgraben No. 7 w Parku Krakowskim był jednym z punktów gry, która adresowana była zarówno do szkół, jak i uczestników indywidualnych. Sześcioosobowe zespoły wcieliły się w rolę harcerzy zaangażowanych w działalność podziemną. W grze miejskiej „Dziś - jutro - pojutrze” zwyciężyła drużyna Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Zespole Szkół w Rudawie.

MUZEUM Literatury  im Adama Mickiewicza podaje Polskich ? Noblistów 

 

1924 – Władysław Reymont. Został wyróżniony za powieść Chłopi jako wybitny epos narodowy,Pisał go i opublikował w latach 1902-1909, Władysław Reymont do Sztokholmu nie pojechał, będąc ciężko chorym.

1980 – Czesław Miłosz (1911-2004). Na emigrację zdecydował się w 1951 roku był słusznie atakowany z kraju (za „zdradę”) i na Zachodzie (za współpracę z komunistami, został ich dyplomatą) . W 1960 roku przeniósł się z Francji do USA, został profesorem języków i literatur słowiańskich kalifornijskiego uniwersytecie w Berkeley. W swoim noblowskim odczycie rzekł:„Jestem częścią polskiej literatury, która jest względnie mało znana w świecie, gdyż jest niemal nieprzetłumaczalna”.

1996 – Wisława Szymborska.

— tak słowami Henryka Sienkiewicza Artur Zawisza zwrócił się do  prawnuka Henryka Sienkiewicza  ministra Bartłomieja Sienkiewicza.
DSC 0086 MSW Sienkiewicz.JPG
Bartłomiej Henryk Sienkiewicz (ur. 29 lipca 1961 w Kielcach) w latach 1990–2002 funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa, współtwórca Ośrodka Studiów Wschodnich (1990), w latach 2013–2014 minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych.
17czerwca 2014. jeden z prawników zespołu prawnego Marszu Niepodległości przedstawia zgromadzonym pod komendą na Wilczej manifestantom jakie zarzuty są postawione Krzysztofowi Bosakowi i Robertowi Winnickiemu zatrzymanym podczas poniedziałkowej manifestacji Ruchu Narodowego.

film  z manifestacji 

Po odejściu ze struktur administracji państwowej w latach 2002–2013 prowadził własną działalność gospodarczą w branży doradczej w zakresie oceny ryzyka inwestycyjnego[
Został stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”, a także publicystą prasy codziennej
. W 2012 był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „publicystyka” za swój tekst Ambaras z polskością
Wykładał w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie
Był również członkiem rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
oraz członkiem rady Centralnego Ośrodka Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
20 lutego 2013 premier Donald Tusk ogłosił nominację Bartłomieja Sienkiewicza na stanowisko ministra spraw wewnętrznych.
Urząd objął 25 lutego
Objął także funkcję koordynatora służb specjalnych – 28 lutego 2013 prezes Rady Ministrów przekazał mu nadzór i zadanie koordynowania działań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, CBA oraz wywiadu i kontrwywiadu wojskowego[15].
 
W czerwcu 2014 tygodnik „Wprost” ujawnił nielegalnie nagraną rozmowę z lipca 2013 pomiędzy Bartłomiejem Sienkiewiczem a Markiem Belką i Sławomirem Cytryckim, której przedmiotem były m.in. zmiany w ustawie o NBP i ewentualna zmiana ministra finansów
22 września 2014 zakończył urzędowanie na stanowisku ministra. Od lutego do czerwca 2015 był dyrektorem Instytutu Obywatelskiego, think tanku Platformy Obywatelskiej.Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2015)
Jest synem Juliusza i Aliny Sienkiewiczów oraz prawnukiem Henryka Sienkiewicza. Żonaty, ma trzech synów i córkę
 
ustanowiony  ustawą z dnia 5 sierpnia 2010. przez BRONISŁAWA MARIE KOMOROWSKIEGO
Awers

 

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack